Zanaat Atelye: Tophane’nin ortasında saklı cennet

Zanaat Atelye, sokak aralarına saklanmış küçük kafe
Tophane’nin özgün havasını seviyoruz ancak bu kaotik şehirde huzur bulmak için başka semtlere de kaçıyoruz… daha doğrusu kaçıyorduk. Sürprizlerle dolu Tophane yine yapacağını yaptı ve bizi yeni kaçış noktamız Zanaat Atelye ile tanıştırdı.

Gizli kafe, müze ve (adı üstünde) atölyeden oluşan Zanaat Atelye, şehrin hem içinde hem de dışında. Eski Fransız yetimhanesinin bahçesinde yer alan kafe, ağaçlar altında benzersiz bir ortama sahip. Tophane turu yaptıktan sonra burada serpme kahvaltının tadını çıkarabilir veya yorgunluk kahvenizi içebilir, yan taraftaki minik bostana göz atabilirsiniz.

Zanaat Atelye’yi ziyaret etmek için bir sebebiniz daha var: burası şehrin tek kartonpiyer müzesi. Kartonpiyer ustası Kemal Cinbiz’in atölyesinde Pera Palas ve Yıldız Sarayı gibi tarihi yapıları süsleyen orijinal kartonpiyer kalıplarını görebilirsiniz.

Zanaat Atelye'ye buradan giriliyor     Zanaat Atelye şehrin hem içinde hem de dışında

Zanaat Atelye
Tomtom Mah., Boğazkesen Cd. No: 65 – (0212) 249 80 75 (harita)

2 Yorum

 • Andrea Dupont dedi ki:

  Spot on. We stumbled on Zanaat Atelye and how great it is.

 • ELİF GÜZEL dedi ki:

  12.05.19 tarihinde cafeye bir arkadaşımla birlikte gittik.
  Hiç memnun kalmadık. Nedenini kısaca söyle anlatabilirim.
  Havanın sıcak olması nedeni ile pazar günü güzel bir kahvaltı yapalım istedik. Hemen yan tarafında tarihi simitçi vardı ve sıcak simitlerimizi alarak girdik içeri. Elimde dışardan almış olduğum su şişesi vardı.
  Kahvaltı siparişi geçtik ve elinde su şişesi ile masamıza gelip masadaki su şişesini aldı bunu içemezseniz buradan su almak zorundasın dedi işletme sahibi Cemal Bey,
  simidi de yiyemezsiniz dedi. Bizde havalar sıcak su ile geldik ancak siparişimizde içecekte söyledik kabalık ediyorsunuz dedik.Kahvaltı söyledik kahvaltıda ekmek var sadece biz simit yemek istedik kötü bir niyet yok.
  Kendisi çok öfkeliydi. üslubunu ve düşüncesini ifade etme şekli bir işletme sahibine yakışmıyordu. Sonuçta elimde piknik sepeti ile gelmedim alt taradı su şişesi.
  Üstelik bu ilk vukuatları da değil. Bir önceki gidişimizde hesabı yüksek söylediler ve biz yanlışlık olabileceğini kontrol etmelerini rica ettik ve 50 TL ‘ lik hesap için bizden 98 TL. talep ettiklerini
  fark ettiler. Üstelik fiş yada fatura da verilmiyor yapılan ödemeye karşığında . Kısacası mekan iyi işletme kötü. Buraya bir daha asla gitmem.

Bir Cevap Yazın