ANY: Arnavutköy’s new cool neighbor

Girl swimming in a cocktail with an umbrella at ANY in Arnavutköy

The end of a long work day translates into one thing: cocktails. ANY in Arnavutköy has become one of our favorite spots to shake off the day’s stress with a cold beer or a well-mixed cocktail. Located right by the neighborhood’s many seafood restaurants, ANY draws in young professionals with its  modern-meets-traditional decor of stained glass panels, high ceilings, and leather chairs.

Try the Cranberry Jack (made with whisky, Chambord, cranberry juice, and a sweet and sour mix), one of the beers from their selection of over 20 imported brands, or a delicious cider. If you’re hungry, try some of the bar food including buffalo wings or halved potatoes, and if you decide to stay for dinner ANY offers mains such as salad, pasta, and burgers to satisfy your appetite. After work or the beginning of the weekend, ANY is the perfect spot for drinks, good music from their resident DJ, and good conversation.

Inside Any bar in Arnavutköy     DJ booth and outside area of Any bar in Arnavutköy

ANY
Bebek Caddesi No:71A, Arnavutköy – (0212) 265 0269
Hours: Mon-Tue-Thu-Sun: 9:00-1:00; Wed-Fri-Sat: 9:00-3:00
Appetizers: 10TL-20TL; Main dishes: 20TL-50TL; Cocktails: about 30TL

1 Comment

  • Alper Öztürk says:

    20 Mart tarihinde 3 arkadaşımla beraber akşam yemeği için ANY’e geldim. İşte olay da aslında tam burada başladı. Malum terör olayları yüzünden ülkece zor günlerden geçtiğimiz, sokakların bomboş olduğu, insanların dışarı çıkmaktan dahi çekindiği oldukça sakin bir pazar günüydü. Sadece birkaç saat öncesinde Galatasaray – Fenerbahçe derbisi güvenlik önlemleri nedeniyle ertelenmiş ve bu yüzden üstümdeki formamla yarı yoldan dönmüştüm ve arkadaşlarımla birlikte bir akşam yemeği yemek, bir nebze olsun son günlerin stresini atmak için burada karar kılmıştık. İçeri girdiğimizde sokaklar gibi içerisi de son derece sakin ve belki de 10 kişiyi geçmeyecek müşteri vardı. Bir masa seçip oturmamızla beraber çalışanlardan birinden ilk hamle geldi ve üzerimdeki Galatasaray formasını çıkarmam istendi. Başka giyecek bir şeyim olmadığını söylemem üzerine ise mekanı terk etmemiz istendi. Masada 4 kişiydik ve tek formalı, hatta tek Galatasaraylı olan da bendim. İçeride herhangi bir taşkınlığa sebep verebilecek hiçbir hareketimiz yoktu. Açıkçası bu kadar sakin bir günde, ülke olarak aslında birbirimize tahammül etmeye en ihtiyacımız olduğu zamanlarda gelen bu tepki beni çok şaşırttı ve çalışan kişinin isteği üzerine mekandan ayrıldık. Yorum sizlerin…

Leave a Reply