En İyi Kadın Çağdaş Takı Tasarımcıları

Cleopatra's Bling illüstrasyon

Nedense takıların üzerimize giydiğimiz diğer tüm şeylerden farklı bir etkisi oluyor. Doğru seçilmiş bir yüzük ya da bir kolye bizim bir parçamız haline gelebiliyor, hiç çaktırmadan kimliğimizi yansıtabiliyor. Ama tabii ki bu ancak ve ancak becerikli eller ve yaratıcı bir ruh tarafından tasarlanan takılarla oluyor. Eğer özgün bir takı arayışı içindeyseniz, İstanbul’un en iyi kadın çağdaş tasarımcılarına bir göz atın deriz:

 

Yeşim Yüksek – Alef

Yeşim Yüksek – Alef

Geleneksel kuyumcu teknikleriyle klasik ve çağdaş dokuların bir arada kullanıldığı zarif takıların adresi Alef. Yıllar önce İzmir’de bir kuyumcunun yanında yıllarca çıraklık yaparak işi öğrenen Yeşim Yüksek ise Alef’in ruhu ve kalbi. Yüksek’in yaratıcılığı ve tutkusu 2005 yılından beri Alef’te ürettiği parçalarla sergileniyor. Mavi topaz, akuamarin, kuartz ve oniks Yüksek’in parçalarında sıklıkla görebileceğiniz taşlar arasında. Gothic Bride ve Deco Bride adlı yüzükleri Lark Books’un “500 Wedding Rings” ve “21stCentury Jewelry: The Best of the 500 Series” kitaplarında dünyanın önde gelen 80 tasarımcısının işleri arasında gösterilmişti.

 

Verda Alaton – Tohum

Verda Alaton – Tohum

Doğanın sadeliği ve güzelliği, başta Afrika kültürleri olmak üzere etnik kültürler ve sanattan ilham alan Verda Alaton, tasarımlarında ağırlıklı olarak gümüş ve altını taçlandıran, doğal şekilleri korunmuş yarı değerli taşlar kullanıyor. Alaton, Cycles Ring adlı yüzük tasarımıyla 2015 yılında Red Dot – Design Concept – Award ve A/’Design ödüllerini kazanmıştı. Aynı yıl ELLE Style Awards tarafından Türkiye’nin En İyi Takı Tasarımcısı ödülünü de layık görülmüştü.

 

Zeynep Erol

Zeynep Erol

Kuyumculuk ve metal teknikler üzerine aldığı eğitim ile yıllardır takı tasarımına duyduğu tutku, Erol’un özgün ve çağdaş parçalarında hayat buluyor. Tasarımlarında spritüel yanı da ortaya çıkıyor ve sıklıkla şifa gücü olan taşları tercih ediyor. Sade geometrik tasarımları en sevdiklerimiz arasında.

 

Ela Cindoruk & Nazan Pak – ECNP

Ela Cindoruk and Nazan Pak – ECNP

Cindoruk ve Pak 1989 yılından beri birlikte sade, modern ve geometrik takılar tasarlıyorlar. İkisinin de işleri yıllardır uluslar arası camiada sergileniyor. Pak ise 2012 yılında Red Dot Design ödülünü kazanmıştı.

**********

Yeşim Yüksek – Alef: Hacı Emin Efendi Sk. No:4, Teşvikiye; Tel: (0212) 241 35 58

Verda Alaton – Tohum: 0212 296 05 21 veya info@tohumdesign.com’dan Verda Alaton’a ulaşarak showroom’unda tasarımlarını görmek için randevu alabilirsiniz. Tohum tasarımlarını satan tüm mağazalar için buraya tıklayın.

Zeynep Erol: Atiye Sokak Yuva Apt. 8/3, Tesvikiye; Tel: 0212 236 46 68. Erol’un tasarımlarını görebileceğiniz mağazaların listesi için buraya tıklayın.

Ela Cindoruk & Nazan Pak – ECNP: Ahmet Fetgari Sokak No:56, Teşvikiye; Tel: (0212) 219 62 92

1 Yorum

  • leyla kabacıoğlu dedi ki:

    merhaba, bu araştırmayı yaparken bence bir kadın tasarımcıyı atlamışsınız. acilen araştırıp atölyesini ziyaret edip koleksiyonunu görmelisiniz. elhan gülcür ing hesabı@elhangulcur

Bir Cevap Yazın